Powszechnie uważa się, że palenie papierosów sprzyja odchudzaniu. Mówi się, że osoby, które palą, mają szczupłą sylwetkę. Stąd niektórzy dopytują, czy przejście z normalnego papierosa na e-papierosa może powodować nagły wzrost wagi?

Palenie papierosów a odchudzanie

Wśród młodych osób istnieje przekonanie, że palenie papierosów jest pewnego rodzaju wspomaganiem procesu odchudzania. W rzeczywistości jednak okazuje się, że osoby palące dużą ilość papierosów mają większą wagę ciała niż osoby, które ich nie palą. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż osoby palące najczęściej niepoprawnie się odżywiają. Ich dieta jest bogata w dużą ilość tłuszczu i jednocześnie małą ilość witamin oraz błonnika. Co więcej, nikotyna eliminuje z organizmu składniki mineralne i witaminy. Palacze często ograniczeni są również pod kątem aktywności fizycznej. Osoby, które palą dość dużo, mogą obserwować u siebie gromadzenie się tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha. Tak więc podsumowując, papierosy powodują wzrost wagi ciała. Jednak okazuje się, że ich rzucenie również prowadzi często do jej jeszcze większego wzrostu. Czy to oznacza, że przechodząc na e-papierosy, trzeba liczyć się z dużym przyrostem wagi?

E-papierosy a odchudzanie

Coraz modniejsze jest dziś palenie e-papierosów. Wiele osób decyduje się na rezygnację ze zwykłych papierosów, na rzecz właśnie tych elektronicznych. Niektórzy tylko dość mocno obawiają się, że postępując w ten sposób, będą musieli zmierzyć się ze wzrostem ich wagi. Jak więc z tym jest? Rzucanie zwykłych papierosów i przejście na papierosy elektroniczne nie powoduje przyrostu tkanki tłuszczowej. Wzrost wagi zależy od tego, czy były palacz zacznie sięgać po przekąski, czy nieco bardziej zadba o swoje zdrowie i właściwą dietę. Jeśli chodzi o e papieros odchudzanie nie ma z nim nic wspólnego. Na pewno papierosy elektroniczne nie mają bezpośredniego wpływu na przyrost wagi czy też jej spadek. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób organizm zareaguje na te zmiany, czy będzie domagał się jedzenia, czy nie.

Odchudzanie to niezwykle wymagający proces. Trzeba przede wszystkim zadbać o to, aby przebiegał w sposób zdrowy. Tracić kilogramy można szybko i wolno, stosując głodówki i zdrowe diety. Jedni zauważają spadek wagi pomimo papierosów, inni właśnie z powodu palenia tego celu nie osiągają. Nie ma w tej kwestii żadnej reguły. Warto poradzić się w tym przypadku dietetyka, który ma odpowiednią wiedzę, by móc doradzać w zakresie odchudzania i wskazywać odpowiednie metody tego procesu.