Niektóre kobiety, zamiast iść do kosmetyczki, przeróżne zabiegi wykonują samodzielnie w zaciszu własnego domu. Podobnie jest z odchudzaniem. Osób, które udają się po poradę do specjalisty, jest wiele, ale nie brakuje również tych, które decydują się na odchudzanie w domu, od samego początku zaplanowane samodzielnie. Tylko – czy w tym przypadku gwarantuje to satysfakcjonujące efekty?

Jak odchudzać się w domu?

Samodzielne odchudzanie w domu bez niczyjej pomocy to nie lada wyzwanie. Jeśli komuś wystarczy zdrowa dieta i aktywność fizyczna, to dobrze, bo cel osiągnie. Jednak czasem takie działania nie mają większego wpływu na organizm i utratę zbędnych kilogramów. Zdrowa dieta oparta na owocach i warzywach, a także mięsach i rybach pozbawionych kalorycznej panierki, to dobry sposób na walkę z kilogramami, ale odchudzanie to jest skuteczniejsze, gdy spożywa się posiłki o kaloryczności odpowiadającej potrzebom konkretnego organizmu. By takie posiłki sobie przygotować, trzeba się na tym znać. Jeśli więc ktoś nie ma tej wiedzy, a chce odchudzać się samodzielnie, to musi liczyć się z tym, że efekt nie będzie satysfakcjonujący, o ile w ogóle pojawi się jakaś zmiana.

Inne sposoby na odchudzanie w domu to na pewno ćwiczenia. Nie trzeba chodzić na siłownię, aby poprzez tego rodzaju aktywność fizyczną wykonywaną w zaciszu własnego mieszkania, pozbywać się tkanki tłuszczowej. Jednak prawdopodobieństwo, że osoba wykonująca te ćwiczenia będzie robiła to poprawnie, jest bardzo małe. Tym bardziej, jeśli jest to ktoś, kto przez lata nie uprawiał żadnych sportów, ani też nie wykonywał żadnych ćwiczeń, bo mu się nie chciało, nie miał czasu lub miał inne ku temu powody, będzie miał problemy.

Wszystko wskazuje więc na to, że bezpieczne sposoby na odchudzanie w domu istnieją, bo nie ma nic złego w zdrowej diecie i ćwiczeniach, ale z ich skutecznością bywa już różnie. Proces odchudzania trzeba zaplanować zgodnie z pewnymi zasadami, w oparciu o wiedzę i praktykę, której najczęściej osoby te nie posiadają.

Samodzielne odchudzanie a efekt jojo

Czy istnieją sposoby na odchudzanie bez efektu jojo w domu i bez niczyjej pomocy? Z tym jest właśnie tak, że to nieumiejętne odchudzanie prowadzić może do szybkiego spadku wagi, a następnie do podwójnego jej wzrostu. Dlatego zdecydowanie lepiej odchudzać się pod okiem specjalisty – dietetyka i trenera personalnego. Oczywiście w internecie nie brakuje rad, wskazówek, ale trzeba je w odpowiedni sposób dostosować do swojego organizmu. Nie ma jednej diety, która działa na wszystkich jednakowo. Nie ma też ćwiczeń, które przynoszą wszystkim te same efekty.