Wiele osób, chcąc pozbyć się zbędnych kilogramów, zastanawia się nad tym, czy istnieje sposób na uzyskanie satysfakcjonujących efektów w 30 dni. Niektórzy nie zamierzają dłużej katować się dietami i ćwiczeniami, za którymi nigdy nie przepadali. Jednak czy miesiąc walki ze swoimi słabościami to nie za mało, by oczekiwać w pełni zadowalających zmian?

Ile powinno trwać odchudzanie?

Odchudzanie na ogół postrzegane jest jako proces skomplikowany i długotrwały. I tak jest w rzeczywistości. Trwać powinien od 12 do około 16 tygodni. W tym czasie należy sumiennie trzymać się ustalonej diety oraz wykonywać ćwiczenia lub inne aktywności fizyczne. Do czego może prowadzić szybkie odchudzanie? Przede wszystkim do:

 • efektu jojo,
 • wyczerpania, osłabienia organizmu,
 • złego samopoczucia,
 • straty pieniędzy i czasu.

Wspomniane we wstępie 30 dni to jednak zbyt mało, by uzyskać satysfakcjonujące efekty. Chyba że komuś zależy na utracie zaledwie kilku kilogramów, ale oczekiwania osób, które się odchudzają, są najczęściej znacznie większe. Nie można więc mówić o skutecznym i przede wszystkim zdrowym odchudzaniu w tak krótkim czasie, jak jeden miesiąc.

Odchudzać się trzeba z głową

Odchudzanie jest przede wszystkim poważnym procesem i wymaga odpowiedniego podejścia. Jeśli ktoś nie posiada wiedzy, którą mógłby wykorzystać przy planowaniu diety i dobieraniu ćwiczeń czy innych aktywności, powinien koniecznie skonsultować się z dietetykiem i trenerem personalnym. Specjaliści pomogą przygotować się do odchudzania, które niewątpliwie w tych okolicznościach zakończy się sukcesem.

Etapy skutecznego odchudzania

Odchudzanie powinno odbywać się w kilku etapach. Prezentują się one następująco:

 1. Plan odchudzania
 2. Faza początkowa – ok. 4 tygodni
 3. Faza przed-plateau – ok. 8 tygodni
 4. Faza plateau – do 4 tygodni
 5. Faza powolnego spadku – do uzyskania celu
 6. Stabilizacja masy ciała – co najmniej 4 tygodnie
 7. Wyjście z diety – od 4 do 8 tygodni
 8. Utrzymanie masy ciała

Planując odchudzanie, trzeba w pierwszej kolejności zastanowić się, czego tak naprawdę się oczekuje i czy posiada się wiedzę, która umożliwiłaby skuteczną oraz bezpieczną redukcję wagi. Najczęściej ci, którzy nie mają pojęcia o odchudzaniu, myślą, że 30 dni to wystarczający czas. Okazuje się jednak, że odchudzanie w tak krótkim czasie albo nie przynosi pożądanych zmian, albo prowadzi do utraty zdrowia natychmiast lub w późniejszym czasie. Redukcja tkanki tłuszczowej powinna więc przebiegać w sposób profesjonalny i ostrożny. Być może warto poradzić się ekspertów? To z pewnością dobry pomysł.