Dochodząc do wniosku, że powinniśmy zadbać o siebie, o swoją sylwetkę i zdrowie, co miałoby również przyczynić się do spadku wagi, zabieramy się za stosowanie odpowiedniej diety albo za aktywność fizyczną. Co jednak wpłynie bardziej na utratę zbędnych kilogramów? Dieta czy aktywność fizyczna?

Dieta jest podstawą skutecznego odchudzania

Odchudzanie bez odpowiedniej diety nie ma sensu. Oczywiście nie chodzi o to, aby ograniczać się do zjadania jednej marchewki i liścia sałaty dziennie, ale by przejść na zdrowe odżywianie. Duże ilości świeżych warzyw i owoców, mięsa pozbawione panierki, wymiana białego pieczywa na ciemne, rezygnacja z sosów, zastępowanie ziemniaków wszelakiego rodzaju kaszami – zmian można dokonać wiele, a wszystkie niewątpliwie korzystnie wpłyną na wagę, sylwetkę i na zdrowie.

Stosując dietę w ramach odchudzania, należy ustalić ją tak, aby organizm dostawał to, co dla niego niezbędne i wartościowe, odpowiednią ilość kalorii w postaci zdrowych posiłków i produktów. Warto w tym celu skonsultować się z doświadczonym dietetykiem. Bez stosowania diety, a więc sięgając po kaloryczne i pozbawione wartości posiłki, nie uzyska się zamierzonych efektów.

Aktywność fizyczna to obowiązek

Jakakolwiek, systematyczna i właściwie wykonywana aktywność fizyczna może przyczynić się do satysfakcjonujących efektów. Ruch to zdrowie, i te słowa można powtarzać do znudzenia. W ten sposób dochodzi do spalania tkanki tłuszczowej, poprawy samopoczucia i kondycji, a także do ogólnego, poprawnego funkcjonowania organizmu. Jeśli brakuje aktywności w czasie odchudzania, nie można liczyć na pozytywne zmiany. Mogą to być ćwiczenia na odchudzanie wykonywane w domu, bieganie, pływanie, granie w siatkówkę, koszykówkę, piłkę nożną itd. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać się na siłownię czy do klubu fitness.

A może by tak połączyć jedno i drugie?

Wiele osób rozważa połączenie diety i aktywności fizycznej. Jest to bardzo rozsądne rozwiązanie. Dobrze dopasowana dieta oraz ćwiczenia lub inny rodzaj ruchu to świetny sposób na pozbycie się zbędnych kilogramów, atrakcyjną sylwetkę i zdrowe życie. Warto więc poważnie przemyśleć kwestię odchudzania i dobrze się do tego procesu przygotować. Można to zrobić samodzielnie, a jeszcze lepiej z pomocą specjalistów, dietetyków i trenerów personalnych, którzy najlepiej znają się na odchudzaniu i zdrowym stylu życia.