Otyłość to powszechny i zarazem poważny problem zdrowotny, który jest mimo wszystko zaniedbywany lub też niewłaściwie leczony. Podstawowym błędem jest przekonanie, że ze zbędnymi kilogramami osoba otyła poradzi sobie samodzielnie. Tymczasem nie jest to takie proste.

Kompleksowe leczenie pod kontrolą specjalisty

Prawda jest taka, że leczenie otyłości brzusznej nie jest prostą sprawą. W wielu przypadkach stosowanie diety bez kontroli doświadczonego dietetyka to za mało. Właściwa terapia, bo tak należałoby określić odchudzanie w tych okolicznościach, powinna przebiegać pod okiem specjalistów – dietetyka, trenera personalnego, czasem lekarza, a nawet chirurga. Wszystko zależy od stanu osoby otyłej i zamierzającej w końcu pozbyć się zbędnych kilogramów. Kompleksowe i zarazem dobrze zaplanowane odchudzanie to połowa sukcesu w dążeniu do uzyskania dobrych rezultatów. Tak więc od tego należałoby zacząć.

Kiedy dieta nie wystarcza…

Czasem walka z kilogramami okazuje się wyjątkowo trudna. Sama, nawet poprawnie zbilansowana dieta nie wystarcza. Wówczas trzeba szukać innych sposobów. Wśród nich są mało inwazyjne metody chirurgiczne. Chodzi tu chociażby o leczenie otyłości balonem żołądkowym. To miękki balonik umieszczany w żołądku. Balonik ten wypełniony jest solą fizjologiczną. Odpowiada on za zmniejszenie pojemności żołądka, przyczyniając się w ten sposób do ograniczenia objętości spożywanych posiłków i zwiększenia uczucia sytości. Pacjent decydując się na tę metodę leczenia, często jest pod kontrolą lekarza, dietetyka i psychologa.

Inną metodą, uznaną też za skuteczną, jest leczenie otyłości akupunkturą. Stymulacja igłami zwiększa metabolizm, a także energię. Dodatkowo ma ona wpływ na redukcję stresu. W związku z tym może pomóc tym, którzy z powodu zdenerwowania sięgają po dodatkowe jedzenie. Z pomocą diety i ćwiczeń może pomóc w pozbyciu się zbędnych kilogramów.

Leczenie otyłości jest niezwykle trudne. Osoby, które przez lata zaniedbywały swoje zdrowie i ciało, teraz muszą zmierzyć się z tym niełatwym wyzwaniem. Czasem wystarczy dieta i aktywność fizyczna. Niekiedy konieczna jest pomoc specjalisty, chirurga. Dobre przygotowanie i zaangażowanie w ten proces pozwoli z biegiem czasu pozbyć się zbędnych kilogramów i uzyskać wymarzoną, a jeśli nawet nie, to na pewno w miarę możliwości atrakcyjną sylwetkę. Warto więc bliżej poznać wszystkie te metody leczenia otyłości, aby znaleźć dla siebie odpowiednią. Dobrze jest również skonsultować problem ze specjalistą, lekarzem rodzinnym, dietetykiem, trenerem personalnym, a nawet chirurgiem.