Otyłość to spowodowane nadmiarem tkanki tłuszczowej zwiększenie masy ciała, które znacznie przekracza prawidłowe wartości. Przyczyn otyłości jest wiele. Wysokokaloryczna dieta, brak ruchu i czynniki genetyczne to tylko niektóre z nich. Pytanie wobec tego – jak ją leczyć?
Metody leczenia otyłości
Otyłość to poważny problem zdrowotny, który niewątpliwie wymaga leczenia. Teraz leczenie otyłości odbywa się na wiele sposobów. Niektóre z nich można nawet łączyć. Dzięki temu efekt jest zdecydowanie lepszy. Jedną z metod jest niewątpliwie dieta oraz wysiłek fizyczny. W celu zmniejszenia wagi konieczne jest zmniejszenie ilości przyjmowanego pożywienia i zarazem zwiększenie zużycia energii. Inną metodą stosowaną bardzo często jest stosowanie parafarmaceutyków. Tego rodzaju środki zawierają błonnik albo włókna roślinne, które dają uczucie sytości. Niektóre z nich działają w nieco inny sposób, przyspieszając przemianę materii. Wybrane produkty zawierają składniki odpowiadające za wchłanianie tłuszczu. Kolejną metodą walki z otyłością jest stosowanie farmakoterapii, która wymaga kontroli ze strony lekarza. W tym zakresie stosuje się leki hamujące łaknienie i zmniejszające przyswajalność tłuszczu. Wymienić należy tu również leczenie chirurgiczne. Jeśli inne metody okazują się nieskuteczne, a waga zagraża życiu, zaleca się właśnie zabieg polegający na ograniczeniu pojemności żołądka.
Kiedy można powiedzieć, że odchudzanie jest skuteczne?
Mówi się, że dobry efekt odchudzania to spadek wagi o 5 kg, bardzo dobry o 10 kg, a wyjątkowo dobry, gdy waga spada o około 20 kg. O efektach można również mówić, gdy odchudzanie doprowadza do redukcji czynników ryzyka chorób, które są z nią związane – obniżenia ciśnienia tętniczego krwi, stężenia cholesterolu w surowicy albo podwyższonego stężenia glukozy. Odchudzanie można uznać za satysfakcjonujące, kiedy wzrost wagi nie jest większy niż 3 kg w czasie ponad 2 lat.
Tak właśnie wygląda leczenie otyłości u dzieci i osób dorosłych. Wybór konkretnej metody zależy od konkretnego przypadku. Czasem wystarczy tylko dieta i aktywność fizyczna. Niekiedy jednak trzeba posunąć się o krok dalej, sięgając po specjalistyczne środki. Nawet jeśli trzeba przeprowadzić farmakologiczne leczenie otyłości leki można dostać bez problemu i nie ma żadnych obaw, że zagrożą zdrowiu czy staną się przyczyną innych dolegliwości zdrowotnych. Wystarczy przeprowadzić ten proces pod okiem specjalisty. Czasem odchudzanie nie przynosi efektów. Niekiedy należy połączyć kilka metod jednocześnie.