Chyba dla większości osób dieta odchudzająca kojarzy się z głodówką. Liście sałaty, marchewki, woda… Po części tak to właśnie z tymi głodówkami jest – małe porcje, niesmaczne jedzenie, jak najmniejsza ilość kalorii. Czy to właściwy sposób na utratę zbędnych kilogramów?

Kilka słów o dietach głodówkowych

Posługując się hasłem odchudzanie na zawołanie jadłospis, najczęściej trafiamy na diety głodówkowe. Te wydają się z jednej strony logiczne, kiedy zamierza się rozpocząć walkę z nadwagą. Jednak z drugiej strony należy mieć na uwadze to, że na przyrost tkanki tłuszczowej wpływają zaburzenia metaboliczne, które są wywołane nadwyżką bądź niedoborem określonych składników pożywienia. Tak więc nie można mówić, że powodem nadwagi jest kaloryczne jedzenie. Trzeba mieć na uwadze to, że czasem osoby z nadwagą zjadają dziennie połowę tego, co potrzebuje ich organizm. Dlatego stosowanie diety głodówki nie sprawdzi się w tym przypadku.

Głodówka nie zapewnia oczekiwanych efektów

Niejednokrotnie udowodniono, że typowa głodówka nie przyczynia się do utraty kilogramów. Co więcej, nie jest to zdrowe odchudzanie. To nawet błąd. Co prawda stosując tę metodę, można pozbyć się kilku kilogramów, ale one za chwilę powracają i do z podwojoną ilością. Więc jaki w tym wszystkim jest sens? Co najgorsze, ciało staje się miękkie i obwisłe, a skóra traci elastyczność. Do tego chodzi fatalne samopoczucie, brak energii, rozdrażnienie. Wbrew pozorom głodówki spowalniają przemianę materii i tym samym zwiększają podatność organizmu na tycie. To właśnie jedzenie zwiększa metabolizm. Trzeba w związku z tym zadbać o odpowiednio zbilansowaną dietę i jeść regularnie, zgodnie z zapotrzebowaniem organizmu. Takie głodówki prowadzą do wielu innych problemów zdrowotnych. W związku z tym ta metoda odchudzania, której tak naprawdę tak nazwać nie można, nie zapewnia oczekiwanych efektów. Należy więc najlepiej udać się do dietetyka, który ma indywidualne podejście do każdego organizmu i na podstawie wyników badań ustala właściwą dla określonej osoby dietę. Poza tym dieta to nie wszystko. Tu liczy się również aktywność fizyczna. Może to być rower, może być hulajnoga, nawet zwykły spacer. Ważne, aby się ruszać i robić to regularnie. W przeciwnym razie nawet najlepsza dieta nie będzie w stanie zdziałać cudów, a już na pewno doprowadzić do w pełni satysfakcjonujących efektów.

Jeśli szukasz metody odchudzania, która pomoże Ci w sposób zdrowy i rozsądny zrzucić zbędne kilogramy, nie decyduj się na głodówki. Zadbaj o zdrową dietę, regularne posiłki i ruch w ciągu dnia, a efekty pojawią się szybciej, niż myślisz.