Zdrowe odchudzanie opiera się przede wszystkim na zbilansowanym jadłospisie. Najczęściej układa go dietetyk, ale samodzielnie skomponowana dieta też może przynieść oczekiwane efekty. Trzeba jednak wykazać się przy tym wiedzą, by nie doprowadzić do niepożądanych skutków.

Jak powinno wyglądać tempo spadku wagi?

Właściwe tempo spadku masy ciała powinno kształtować się na poziomie 0,5-1 kg tygodniowo. Stosowanie diety, która powoduje znacznie większy spadek wagi, wywołuje zagrożenie. Szybkie tempo nie jest bezpieczne dla organizmu. Co więcej, wywołuje szereg równie niebezpiecznych skutków ubocznych.

Skutki uboczne szybkiego tempa spadku masy ciała

Pod hasłem złe odchudzanie skutki można znaleźć w internecie wiele cennych informacji dotyczących tego, do czego prowadzi nieodpowiednie tempo spadku masy ciała. Warto jednak wspomnieć o tych najważniejszych. Do skutków tych należy zaliczyć spowolniony metabolizm, zaparcia oraz obniżoną odporność. Ponadto dochodzi do tego anemia, zaburzenia hormonalne, zakwaszenie organizmu, zaburzenia odżywiania, a także problemy z pamięcią i koncentracją. Nierzadko skutkiem niepoprawnego odchudzania się jest również zmęczenie oraz osłabienie kondycji włosów, skóry i paznokci. Tak więc chcąc pozbyć się zbędnych kilogramów, zadbać o swoje zdrowie i samopoczucie, o swój wygląd, można nabawić się niechcianych problemów zdrowotnych i na wygląd też negatywnie wpłynąć. Należy więc zrobić wszystko, co możliwe, aby to odchudzanie było jak najbardziej zdrowe i prowadziło do poprawnego spadku wagi.

Jak wobec tego uchronić się przed negatywnymi skutkami odchudzania?

Trzeba przede wszystkim podejść do sprawy poważnie. Odchudzanie to proces długotrwały i skomplikowany. Wymaga zaangażowania i wiedzy. Tę mają specjaliści – dietetycy, trenerzy personalni oraz lekarze. Warto się ich poradzić. Lekarz zaleci odpowiednie badania, dietetyk ułoży właściwy jadłospis, a trener personalny zadba o aktywność fizyczną. Odchudzanie pod ich okiem będzie na pewno skuteczne i zdrowe. Dobrze jest również śledzić wartościowe strony, które prezentują cenne wskazówki dotyczące poprawnego odchudzania. Na pewno należy unikać porad typu skuteczne odchudzanie 20 kg w 30 dni. Taki spadek, o ile jest w ogóle możliwy, to wyniszczanie organizmu, a nie zdrowe odchudzanie. Trzeba mieć to koniecznie na uwadze. O skutki złego odchudzania nie trudno i na nie czekać nie trzeba długo. Powrót do zdrowia po takim odchudzaniu może być jednak zdecydowanie bardziej skomplikowany i niemożliwy do osiągnięcia w krótkim czasie. Nie ma więc co ryzykować, bo to się nie opłaca.