Praca przy biurku, chęć spędzania wolnego czasu przed komputerem i na kanapie w towarzystwie telewizora, a do tego niezdrowe jedzenie, które kusi na każdym kroku… Wszystko to błyskawicznie prowadzi do otyłości, a uporać się z nią nie jest już wcale tak łatwo. Co warto na ten temat wiedzieć? Informujemy poniżej.

Otyłość dotyka coraz więcej osób w różnym wieku

Otyłość objawia się nadmiernym zgromadzeniem się tkanki tłuszczowej, a przez to zwiększeniem masy ciała. Dziś problem ten dotyka nie tylko osoby dorosłe, ale i bardzo młode, w tym młodzież i dzieci. Wynika to z nieprawidłowo prowadzonego trybu życia – niezdrowego odżywiania się i braku ruchu. Choć otyłość to niebezpieczna sprawa, wiele osób ją bagatelizuje. W rzeczywistości jest to powód, by udać się do specjalisty, co najmniej dietetyka i trenera personalnego, a w niektórych przypadkach nawet do chirurga lub innego lekarza.

Jak leczyć otyłość?

Właściwie leczenie otyłości dzieci wygląda podobnie jak u dorosłych. Ważna jest odpowiednio zbilansowana dieta i aktywność fizyczna. Wszystko to musi być idealnie dopasowane do możliwości i ograniczeń konkretnej osoby. Cały plan odchudzania ustalany jest na podstawie wyników badań, które trzeba wykonać przed rozpoczęciem tego skomplikowanego procesu. Jeśli chodzi o leczenie otyłości dieta jest pomocna, ale tylko, gdy problem nie jest na zbyt zaawansowanym poziomie. W przeciwnym razie zbyt szybko nie pomogą nawet ćwiczenia. Istnieją jeszcze bardziej specjalistyczne metody walki z otyłością. W niektórych przypadkach zaleca się chociażby stosowanie balonika żołądkowego, którego zadaniem jest optyczne zmniejszenie żołądka, w celu uzyskania szybkiego uczucia sytości. Leczeniem otyłości przy użyciu tego rodzaju metod zajmują się chirurdzy, więc w takich sytuacjach należy udać się do tego właśnie specjalisty.

Czy leczenie otyłości to, to samo, co odchudzanie?

W pewnym sensie leczenie otyłości i odchudzanie to to samo, z tym że otyłość to poważny stan, kiedy osoba obarczona problemem nie jest już w stanie zapanować nad nadmiernym jedzeniem, a jej waga jest niezwykle duża. Takie osoby często pytają, jak powinno wyglądać leczenie otyłości jak się za to zabrać. Same naprawdę nie są w stanie sobie z tym poradzić. I nie ma co się dziwić. Jeśli doprowadziły się do takiego stanu i przez lata nie potrafiły zapanować nad zdrową dietą i nie wprowadziły do dnia codziennego żadnej aktywności fizycznej, teraz też nie będą wiedziały, jak to zrobić. Tylko pomoc ze strony specjalistów – lekarzy, dietetyków, trenerów personalnych i psychologów – może doprowadzić do poprawy ich stanu zdrowia.