Odchudzanie nigdy nie było proste, ale postępując według pewnych zasad, może jednak z czasem okazać się skuteczne. W tym procesie ważne jest nie tylko to, aby pozbyć się zbędnych kilogramów, ale też nie doprowadzić do efektu jo-jo. Zdrowe odchudzanie to proces, który prowadzi do satysfakcjonujących wyników. Warto więc o takie właśnie zadbać.

Jakie są zasady zdrowego odchudzania?

Zasada numer jeden to zdrowe odżywianie. Należy pamiętać, że diety cud to tylko bajki, które tak naprawdę nie istnieją. Postępowanie zgodne z zasadami Piramidy Zdrowego Żywienia gwarantują utratę zbędnych kilogramów i to w zdrowym tempie.

Zasada numer dwa to unikanie produktów light. Producenci tego typu żywności uważają ją za najlepszą. Sprzedawcy dość mocno promują ją hasłami typu – dietetyczne, zdrowe, bez cukru, bez tłuszczu. W rzeczywistości jedzenie to nie ma nic wspólnego ze zdrową żywnością, a jest sporo droższe.

Zasada numer trzy to komponowanie codziennego jadłospisu na podstawie lokalnych produktów sezonowych. Sezonowe warzywa, owoce, mięsa z lokalnych hodowli, nabiał, a do tego wszelkiego rodzaju kasze i pieczywo pełnoziarniste – na bazie tych produktów można przygotować nie tylko smaczne, ale i przede wszystkim zdrowe posiłki prowadzące z czasem do utraty kilogramów.

Zasada numer cztery to przede wszystkim aktywność. Im więcej ruchu, tym lepiej, ale i tak najważniejsza jest systematyczność. Nawet regularne spacery mogą wspomóc odchudzanie. Nie musi to być wysiłek na siłowni czy w klubie fitness. Jeśli ktoś lubi jeździć rowerem, to jak najbardziej będzie to pomocne w procesie odchudzania. Efekty zapewnić może pływanie, gra w piłkę nożną czy siatkówkę i wszystko pozostałe, co można nazwać aktywnością fizyczną.

Postępowanie według tych zasad prędzej czy później prowadzi do satysfakcjonujących zmian. Co najważniejsze, dzieje się to w sposób naturalny, bezpieczny i zdrowy. Wiele osób popełnia błąd, nieustannie przeliczając kalorie i wykonując określone ćwiczenia zaplanowane przez trenera. Oczywiście w pracy trenera nie ma nic złego. Jednak usługi te wiążą się też z dodatkowymi kosztami, więc czasem lepiej poważnie nad tym wszystkim się zastanowić i dobrze zaplanować zdrowe odchudzanie, niż wysłuchiwać rad innych, które niemało kosztują. Zdrowe odchudzanie to rozsądne odchudzanie. Nie powinno się tutaj wprowadzać żadnych drastycznych czy nagłych zmian. Organizm mógłby źle na nie zareagować. Trzeba przede wszystkim nastawić go na te zmiany. Dlatego nie powinno się robić niczego pochopnie, a w sposób dobrze przemyślany.