Tabletki na odchudzanie powinno się wybierać rozważnie. Trzeba sprawdzać, czy preparaty te są zarejestrowane w GIS, a także czy zawierają skuteczne, bezpieczne składniki. Zaleca się również, aby produkty na odchudzanie były zalecone przez lekarzy, czyli na receptę. Co warto o nich wiedzieć?

Czym są tabletki na odchudzanie?

Tabletki na odchudzanie zalicza się do grupy suplementów diety. Należy mieć na uwadze to, że producenci tych środków mają bardzo dużą swobodę w tworzeniu tych leków. Trzeba w zawiązku z tym uważać na to, po jakie środki się sięga. Aby wprowadzić na rynek tabletki na odchudzanie bez efektu jojo, producent nie musi przedstawiać wyników badań klinicznych i wykonywanych na ludziach. W żaden sposób nie musi udowadniać ich skuteczności. W związku z tym na rynku można łatwo spotkać wiele nieskutecznych leków na odchudzanie, które bardziej są witaminami, niż skutecznym preparatem na odchudzanie. Jeśli są to tylko witaminy, to pół biedy. Gorzej, gdy nie działają i zawierają niebezpieczne składniki, mające negatywny wpływ na zdrowie i organizm.

Tabletki na receptę

Popularne w Polsce leki na odchudzanie zarejestrowane w Polsce to przede wszystkim środek, który ma w składzie orlisat – związek hamujący wchłanianie tłuszczu z posiłków. Z pewnych źródeł wiadomo, że niesie on dotkliwe skutki uboczne. Inny preparat także dostępny w sprzedaży na działa na obszar w mózgu, który odpowiada za odczuwanie głodu i sytości. Zadaniem tego leku jest wywoływanie uczucia sytości. Przyczynia się również do ograniczenia jedzenia pod wpływem emocji. Należy pamiętać, że tabletki na odchudzanie dostępne w aptece na receptę można kupić tylko po konsultacji z lekarzem. Lekarz zaleca je, jeśli inne działania nie przynoszą oczekiwanych efektów albo na przykład w sytuacji, gdy pacjent musi szybko schudnąć do operacji. Tak więc leki na odchudzanie na receptę nie są dla każdego. To nie witaminy, które można kupić tak po prostu i z dnia na dzień zacząć stosować. Jeśli ktoś chce pozbyć się zbędnych kilogramów, powinien rozpocząć od przejścia na zdrowy tryb życia, zdrową dietę i regularną aktywność fizyczną. Najlepiej wszystko to wykonywać pod stałą kontrolą dietetyka, trenera personalnego czy innych specjalistów.

Odchudzanie jest trudnym procesem, nierzadko wymagającym stosowania specjalistycznych leków. Proste suplementy są dostępne od ręki, zarówno w aptekach jak też w sklepach internetowych. Jeśli chodzi o leki na receptę, tych trzeba szukać tylko w aptekach i to mając receptę od lekarza. Nie wystarczy jednak do niego pójść i powiedzieć, że potrzebuje się takiego leku. Trzeba przede wszystkim udowodnić, że ma się poważne problemy ze zrzuceniem zbędnych kilogramów pomimo stosowania innych metod. Lekarz zaleci liczne badania i dopiero zadecyduje o tym, czy pacjent może stosować taki lek na odchudzanie, czy nie.