Odchudzanie to proces skomplikowany i często długotrwały, choć bywa też zupełnie przeciwnie. Zdarzają się sytuacje, kiedy waga spada wyjątkowo szybko. Czy z tego należy się cieszyć, czy może jednak należałoby zaniepokoić się tym faktem? Jedno jest pewne – o zdrowie trzeba dbać!

Skąd szybki spadek wagi?

Wśród wypowiedzi wielu osób, które zdecydowały się na odchudzanie, czasem pojawiają się słowa typu – szybko chudnę na diecie. Co jest tego przyczyną? Zapewne niejeden powiedziałby, że też tak by chciał. Jednak prawda jest taka, że zbyt szybki spadek wagi nie jest pozytywnym zjawiskiem. Szybki spadek wagi może wynikać z niewłaściwego doboru diety albo ze zbyt intensywnego procesu odchudzania, opartego nie tylko na diecie, ale i na nadmiernym wysiłku fizycznym. Należy mieć na uwadze to, że szybkie tempo odchudzania może prowadzić do efektu jo-jo, problemów zdrowotnych i złego samopoczucia. Do takich efektów doprowadzić można łatwo, ale odbudować straty już jest zdecydowanie trudniej. W czasie odchudzania nie ma miejsca na eksperymenty.

Dlaczego dieta nie przynosi efektów?

Słowa typu nie chudnę na diecie, nie zauważyłam spadku wagi, pomimo iż odchudzam się od kilku tygodniu itp., przeczytać można na wielu forach internetowych. Dlaczego tak się dzieje? Podobnie jak w przypadku zbyt szybkiej utraty kilogramów. Tu również może chodzić o niewłaściwie zaplanowaną dietę. Może też taki problem mają osoby, które liczą na to, że tylko i wyłącznie dzięki diecie uzyskają atrakcyjną wagę, bez najmniejszego wysiłku fizycznego. W związku z czym po prostu z niego rezygnują. Sama dieta czasem nie prowadzi do utraty kilogramów, a już na pewno nie w krótkim czasie. Dietę trzeba wspomóc odpowiednimi ćwiczeniami, może spacerem, jazdą rowerem, regularnym bieganiem. Możliwości, jeżeli chodzi o aktywność fizyczną, są szerokie, a wybór należy do każdego z osobna. W tym przypadku też nie należy przesadzać z intensywnością wysiłku. Najlepiej zwiększać go stopniowo.

Wszystkie osoby, które zamierzają pozbyć się zbędnych kilogramów, powinny skonsultować temat z dietetykiem lub innym specjalistą. Ten powinien zalecić wykonanie odpowiednich badań, na podstawie których ustali dietę pasującą do konkretnego organizmu. Z pewnością zwróci też uwagę na oczekiwania osoby, która zamierza się odchudzać. Wszystko to ma wpływ na skuteczność tego procesu. Waga powinna spadać stopniowo, a proces odchudzania musi być rozłożony w czasie. To zapewnia satysfakcjonujące zmiany i możliwość zdrowego kształtowania sylwetki.