Zależność między witaminą d a otyłością została potwierdzona licznymi badaniami. Ich zdaniem ma ona wpływ na odchudzanie. Zaobserwowano, że właściwy poziom tej witaminy pozwala pozbyć się większej ilości kilogramów. Warto więc poznać jej właściwości.

Jak witamina d wpływa na utratę kilogramów?

Pod hasłem witamina d a odchudzanie wiele osób doszukuje się zależności. Jedni mówią, że witamina ta nie ma żadnego wpływu na utratę kilogramów, inni zaś sprzeciwiają się tym stwierdzeniom. Jaka jest wobec tego prawda? Naukowcy twierdzą, że witamina d przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Wynika to ze zmniejszenia wydzielania kortyzolu, czyli hormonu stresu. Hormon ten ma wpływ na odkładanie się tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha. Co więcej, to właśnie witamina d daje uczucie sytości. To oznacza, że osoby, które utrzymują ją na właściwym poziomie, mają w ciągu dnia mniejszy apetyt. Jeśli jedzą mniej, to automatycznie chudną, a w najgorszym wypadku nie tyją bardziej niż osoby, które tej witaminy się wystrzegają.

Czy to oznacza, że im więcej witaminy d w organizmie, tym więcej można schudnąć?

Jeśli chodzi o wit d odchudzanie faktycznie jest łatwiejsze, ale to nie oznacza, że zwiększenie jej dawki może doprowadzić do jeszcze większych efektów. Należy pamiętać, że przedawkowanie witaminy d może doprowadzić do szeregu komplikacji zdrowotnych i złego samopoczucia. Osłabienie, zmęczenie, bóle głowy i brzucha, a także wymioty i biegunka – takie właśnie są konsekwencje zażywania zbyt dużej dawki. Duża ilość witaminy d może prowadzić do zwapnienia niektórych tkanek miękkich – płuc, serca i nerek. Tak więc to, że witamina d korzystnie wpływa na odchudzanie, nie oznacza, że należy zażywać ją w większych dawkach niż dotychczas. Mogłoby to doprowadzić nie to większego spadku wagi, ale do poważnych i negatywnych konsekwencji zdrowotnych.

Należy pamiętać o tym, że witamina d w ogóle ma niezwykle cenne właściwości dla organizmu. Ma wpływ na mocne kości, działa antynowotworowo, wspomaga profilaktykę nadciśnienia tętniczego oraz chorób serca. W dodatku zapobiega cukrzycy i przeziębieniu. Powinno się ją zażywać nie tylko z zamiarem utraty zbędnych kilogramów. Jest na pewno dowodem tego, że prawidłowe odżywianie, przede wszystkim zdrowe, pomaga w utrzymaniu właściwej wagi i tym samym atrakcyjnej sylwetki. Odchudzanie to poważna sprawa. Długotrwały i skomplikowany proces, który warto skonsultować ze specjalistą, dietetykiem. Pomoże ustalić właściwą dietę i niewątpliwie wyjaśni wszystko w temacie wspomnianej witaminy.