Wszystkie młode mamy, które w okresie ciąży sporo przytyły, tuż po porodzie marzą o tym, aby powrócić do dawnej figury. Wówczas myślą nie tylko o dziecku, ale też o odchudzaniu. Jak odchudzać się skutecznie i zdrowo?
Jak schudnąć po ciąży?
Odchudzanie po ciąży jest znacznie trudniejsze niż odchudzanie w innej sytuacji. Kobieta musi myśleć nie tylko o sobie, ale i również o swoim dziecku. Odchudzanie musi być zdrowe i odpowiedzialne. Świeżo upieczona mama nie może przecież stracić pokarmu ani opaść z sił.
Specjaliści zalecają, aby w czasie odchudzania po ciąży zrezygnować ze słodyczy i słonych przekąsek. Najlepiej też ograniczyć ilości tłuszczów – zamiast kotleta schabowego w tłustej panierce, zjeść kotlet cielęcy bez panierki. Rezygnacja z bułek pszennych też wyjdzie na zdrowie. Można je przecież zastąpić grahamkami. Odchudzanie na tym etapie wspomóc może aktywność fizyczna. Nie należy jednak przesadzać. W zupełności wystarczą codzienne spacery, nawet chociażby z wózkiem. Czasem warto dopytać specjalisty, jak powinno wyglądać zdrowe i bezpieczne odchudzanie po ciąży. Samodzielne eksperymentowanie w tak ważnej sprawie nie zawsze wychodzi na korzyść.
Kiedy rozpocząć odchudzanie?
Czas rozpoczęcia odchudzania po okresie ciąży i porodzie jest bardzo ważną sprawą. Jeśli chodzi o dietę, tak naprawdę można spokojnie rozpocząć od pierwszych dni po wyjściu ze szpitala. Zdrowe jedzenie przecież dziecku nie zaszkodzi, a mamie na pewno pomoże. Biorąc jednak pod uwagę ćwiczenia, warto „chwilę” odczekać. Kobieta musi być przede wszystkim dojść do siebie. Jeśli porusza się całkiem swobodnie, a poród przebiegł bez komplikacji, może zacząć od spacerów. Na początku krótkich, później stopniowo coraz dłuższych. Z biegiem czasu mama może wykonywać rozmaite ćwiczenia w zaciszu własnego domu, w parku czy w ogrodzie. Nie musi iść od razu do klubu fitness, czy na siłownię. Nawet nie powinna. Małymi krokami sama dojdzie do zamierzonego celu.
Warto, aby zdrowe odchudzanie po ciąży odbywało się pod kontrolą specjalisty. Poza tym w ogóle proces ten należy stale kontrolować. Waga nie może spadać zbyt szybko. Dieta musi być wartościowa i zdrowa dla mamy, jak i dla jej dziecka. Z wysiłkiem fizycznym nie wolno przesadzać. Dobry trener personalny pomoże w jednym z tych elementów. Wizyta u dietetyka też będzie wskazana. Warto jak najszybciej zadbać o swoją sylwetkę, aby nie doprowadzić do sytuacji, w której utrata kilogramów zgromadzonych przez okres ciąży nie okazała się znacznie trudniejsza.