Dieta redukcyjna cieszy się w ostatnim czasie coraz większą popularnością, ale jak się okazuje, nie na wszystkich działa jednakowo. W każdym razie niektórzy nie zauważają u siebie większych efektów, a już na pewno takich, z których byliby zadowoleni. Na czym polega dieta redukcyjna?

Redukcja kaloryczności

Zasady diety redukcyjnej są właściwie proste. Chodzi o to, aby obniżyć kaloryczność całodziennego jadłospisu o 500 – 1000 kcal poniżej dziennego zapotrzebowania organizmu na energię. Każdy, kto nie wie, jakie jest jego zapotrzebowanie kaloryczne, może to obliczyć, posługując się specjalnym wzorem. Znając swoje zapotrzebowanie na energię, można skorzystać z usług cateringu, zamawiając dietę pudełkową. W ten sposób łatwiej jest zapewnić sobie posiłki, które zawierają określoną ilość kalorii.

Choć wydaje się, że redukcja kaloryczności jest skutecznym i dobrym sposobem na odchudzanie, czasem spotyka się w sieci wypowiedzi osób, które wypisują na forach i w innych miejscach teksty typu nie chudnę na diecie redukcyjnej. Tak się niestety zdarza i wynika to z wielu różnych przyczyn.

Skuteczność diety redukcyjnej

Dieta redukcyjna jest skuteczna, ale tylko wtedy, gdy jej kaloryczność jest poprawnie przeliczona. Niektórzy popełniają szereg błędów na początku, a później stosując niby idealną dietę, nie zauważają żadnych efektów i piszą, dlaczego nie chudnę na diecie 1000 kcal. Może dlatego, że dieta ta jest wciąż zbyt kaloryczna. Może ktoś źle obliczył swoje dzienne zapotrzebowanie na kalorie, a może po prostu w ogóle tego nie robił, tylko wziął sobie gotową dietę z internetu zatytułowaną tym właśnie hasłem i zaczął stosować, bo i tak bywa.

Kilka słów o odchudzaniu

Odchudzanie to proces niezwykle skomplikowany. Wprowadzając konkretne produkty, wyeliminowując określone produkty z codziennej diety albo też zmniejszając kaloryczność dziennych posiłków, trzeba zachować uwagę. Popełniając pewne błędy, można źle wpłynąć na organizm, jego zdrowie i samopoczucie. Odchudzanie zawsze powinno odbywać się pod okiem specjalisty. I należy pamiętać, że nie ma żadnej diety cud. Na efekty trzeba poczekać. Przed rozpoczęciem odchudzania warto skontaktować się z dietetykiem, a także porozmawiać z tymi, którzy już mieli okazję się odchudzać i dzięki temu są bogatsi o pewne doświadczenia. Może będą dobrą radą, wskazówką dla tych, którzy dopiero zamierzają zmierzyć się z tym wyzwaniem. Pomocne są przeróżne serwisy poświęcone tematyce odchudzania i zdrowego trybu życia. Nierzadko są inspiracją do zmian i dbania o swój wygląd. Dzięki publikowanym na tego typu stronach artykułom wiele osób uświadamia sobie, jak zaniedbuje swoje zdrowie. Dopiero dochodzą do wniosku, że powinni pomyśleć o diecie.