Coraz więcej osób zaczyna żyć zdrowo. Co to oznacza? Zdrowy styl życia ma zapewnić optymalizację nasze zdrowie i minimalizować ryzyko zachorowania na tzw. choroby społeczne (nadciśnienie, miażdżyca, zawał, cukrzyca typu 2, astma oskrzelowa czy nawet nowotwory). Na nasze zdrowie ma wpływ kilka czynników, m. in. dieta, sen, aktywność fizyczna, stosowanie używek oraz badania profilaktyczne.

Elementy zdrowego trybu życia

Najważniejsza jest odpowiednia dieta, dostarczająca właściwych ilości składników odżywczych (białka, tłuszcze, węglowodany), ale także witamin, soli mineralnych i błonnika.

Białka, tłuszcze, węglowodany nie tylko dostarczają odpowiedniej ilości kalorii ale i budują tkanki, wpływają na przemianę materii, odporność. Błonnik reguluje prace jelit a witaminy i sole mineralne usuwają wolne rodniki, poprawiają kondycje skóry, włosów, paznokci czy odpowiadają za budowę kości. Zdrowe odżywianie to regularne spożywanie posiłków w równych odstępach czasu.

Bardzo ważny dla nas jest zdrowy sen W trakcie snu organizm się regeneruje, mózg odpoczywa, zaleca się 6-8 godzin snu w ciągu doby. Takie osoby mniej chorują na schorzenia układu krążenia, nerwowego czy depresję. Sypialnia powinna być wietrzona, temperatura winna oscylować w granicach 20-22 stopni Celsjusza.

Aktywność fizyczna to kolejny element bez którego nie da się zdrowo żyć. Podstawowe ćwiczenia to spacery, jazda na rowerze, bieganie. Dzięki takim aktywnościom pozbędziemy się nadmiaru tkanki tłuszczowej, przyspieszymy krążenie krwi i wydzielimy endorfiny, poprawiające nastrój. Przy spędzaniu wolnego czasu nie można zapominać o pewnej dozie wysiłku – po to by utrzymać formę, ukształtować mięśnie i pobudzić organizm, wprawiając go w dobry nastrój.

Warto podejmować próby rezygnowania z różnych używek – alkoholu, papierosów, narkotyków. Stosowanie ich wpływa bardzo negatywnie na zdrowie. Papierosy generują mnóstwo wolnych rodników uszkadzających komórki, prowadzących do powstawania np. nowotworów. Picie powoduj przyrost wagi – zbędne kalorie plus przekąski, niekoniecznie zdrowe, jakie spożywamy w trakcie delektowania się p. piwem wpływają również na problem nadciśnienia tętniczego. Jedynie lampka czerwonego wina jest wskazana – polifenole wpływają korzystnie na układ krążenia.

Jeśli odpowiednio się nastawimy i będziemy trwali w postanowieniu życia zdrowo i aktywnie z pewnością nasz organizm nam w przyszłości podziękuje a nasz nastrój polepszy się z dnia na dzień.