Statystyki wskazują, że nadwaga i otyłość z roku na trok stanowią coraz większy problem i są już uznane za najpoważniejsze choroby cywilizacyjne. To nie tylko kwestia wyglądu, ale przede wszystkim zdrowia. Niestety z nadwaga i otyłością walczą również dzieci i młodzież.
Otyłość zwiększa ryzyko rozwoju chorób układu krążenia, układu pokarmowego ale i nowotworów.
Jak wskazują statystyki duży odsetek osób otyłych to dzieci i młodzież. W Europie co czwarte dziecko ma problemy z nadwagą, w Polsce przeszło 30%, więc na tle innych państw wypadamy źle.
Przyczyny otyłości
Według badań polskich naukowców z otyłością u nas mierzy się już u nas gro dzieci w wieku 3-6 lat. Sprzyja jej wiek, płeć, wyższy status społeczny rodziny, region zamieszkania. Wśród przyczyn otyłości wymienia się także geny i zwyczaje żywieniowe w rodzinie.
Otyłość to zaburzenie stanu odżywiania, które wynika z przyjmowania nadmiernej ilości energii w pożywieniu, większej aniżeli organizm jest w stanie zużyć.
Przyczyn otyłości u dzieci jest kilka. Z czasem zmieniły się zalecenia żywieniowe dotyczące małych dzieci. Zgodnie z obecną wiedzą przyjmuje się, że na zdrowie dorosłego człowieka wpływa okres życia płodowego i niemowlęcego. Wtedy kształtuje się metabolizm. Stad tak istotne są właściwe nawyki żywieniowe kobiet w ciąży. Takie programowanie organizmu maleństwa pozwala walczyć nie tylko z otyłością ale i innymi schorzeniami typu próchnica, anemia, cukrzyca, wady postawy, osteoporoza a nawet chorób nowotworowych.
A czy geny też za otyłość odpowiadają? Jeśli oboje rodziców walczy z nadwagą to prawdopodobne jest, że i dziecko będzie miało problemy z właściwym odżywianiem. Geny mogą dawać predyspozycje do otyłości co nie znaczy, że taka u dziecka wystąpi. Poprzez odpowiednie, racjonalne i zdrowe żywienie, aktywność fizyczną można otyłości zapobiegać.
Nawyki żywieniowe często wynosi się z domu. To środowiskowa przyczyna otyłości czyli nieprawidłowy sposób żywienia, przekarmianie, podjadanie między posiłkami czy nieregularne posiłki, nadmiar słodyczy itd. To, co jemy w domu wpływa na dalsze utrwalanie w dziecku opcji niezdrowych przekąsek, fast fordów, zamiast zbilansowanej diety opartej na świeżych i zdrowych produktach, z przewaga warzyw i owoców. Dla młodego organizmu niezmiernie ważne jest, jakie składniki pokarmowe dostaje. Badanie do jakich dociera wy-leczona pokazują, że wiele dzieci cierpi z powodu niedoborów witamin, minerałów. Dzieci jedzą coraz więcej nie tego, czego potrzebują.
Brak ruchu to kolejna przyczyna nadwagi i otyłości wśród dzieci. Zalegając na kanapie czy przy komputerze sięga po niezdrowe chipsy czy czekoladki. Ten czas można wykorzystać na aktywne formy spędzania czasu, na świeżym powietrzu czy na basenie. Coraz większy odsetek dzieci, mimo zachęt płynących zewsząd, nie ćwiczy na lekcjach wf w szkole. Wine za taki stan ponoszą niestety także rodzice.
Konsekwencje otyłości
Otyłość czy nadwaga to nie tylko kwestia estetyki ale głównie zdrowia. Prowadzi bowiem ona do wielu chorób układu krążenia, pokarmowego, cukrzycy, udaru czy zawału. Nadmierne kilogramy prowadza ponadto do przeciążenia układu kostno-stawowego, zaburzeń gospodarki lipidowej czy nietolerancji glukozy, nadciśnienia, alergii, nowotworów, zaburzeń emocjonalnych. Większość osób chorych na depresje to osoby otyłe. Pewnie z racji obniżenia własnej wartości, trudności w nawiązywaniu kontaktów, niska samooceną.
Jak walczyć z otyłością?
Przede wszystkim zmienić nawyki żywieniowe i sposób życia na bardziej aktywny. Leczeniem dzieci powinien zajmować się zespół złożony ze specjalistów pediatrii, diabetologii, psychiatrii, endokrynologii jak to ma miejsce w wy-leczona. Ważne, by masę ciała redukować w sposób systematyczny a nabyte nawyki utrzymywać stale. Niestety w Polsce nadal brakuje specjalistów leczenia z otyłości dzieci i młodzieży.