Odchudzanie to skomplikowany proces, który składa się z szeregu nakazów, zakazów i eksperymentów. Nierzadko jednak pomimo utraty zbędnych kilogramów, trudno jest zmiany te utrzymać w dłuższej perspektywie czasu. Co więcej, waga wraca i to podwójnie. Czy odchudzanie bez efektu jojo jest możliwe?

Podstawowe zasady odchudzania

Wiele osób dopytuje, jak powinno przebiegać zdrowe odchudzanie od czego zacząć, co jeść i jakich zasad się trzymać. Ważne jest to, aby dobrze przygotować się do odchudzania i postępować zgodnie ze wskazówkami specjalistów. Podstawowe zasady odchudzania to:

  • regularne spożywanie posiłków (4-5 razy dziennie),
  • picie dużych ilości wody, herbaty, naparów ziołowych i owocowych,
  • rezygnacja z cukru i słodyczy, a także innych „pustych” kalorii,
  • regularna aktywność fizyczna.

Dlaczego zdrowe odchudzanie jest takie ważne?

Wiele osób planujących odchudzanie rozgląda się za dietą, która pozwoliłaby stracić na wadze jak najwięcej w jak najkrótszym czasie. Tymczasem należy mieć na uwadze to, że nie jest to zdrowy tryb odchudzania. Stosowanie głodówek to najgorsze, co można zrobić, chcąc pozbyć się zbędnych kilogramów. Takie zachowanie może prowadzić do efektu jojo. Nie dość, że osoba ta powróci do swojej wagi, to jest również duże ryzyko, że waga ta wzrośnie jeszcze bardziej. Zdrowe odchudzanie to takie, które prowadzi do spadku wagi, ale i utrzymania jej w dłuższej perspektywie czasu. Wymaga to jednak dużych zmian, cierpliwości i samodyscypliny.

Wielu pyta co na zdrowe odchudzanie działa najlepiej? Odpowiedź jest prosta. Przede wszystkim dobrze zbilansowana dieta składająca się ze zdrowych, wartościowych posiłków, a także regularna aktywność fizyczna. Przed rozpoczęciem odchudzania dobrze jest skonsultować szczegóły z lekarzem, dietetykiem i trenerem personalnym. Pomoc, jaką mogą zapewnić, jest niemal niezbędna, a już na pewno bardzo przydatna w planowaniu zdrowego i tym samym skutecznego procesu odchudzania. Warto w takim razie rozejrzeć się za kimś, kto mógłby nie tylko określić właściwą dietę i dobrać ćwiczenia, ale też wesprzeć na duchu, bo odchudzanie wcale nie jest takie proste.

Mówi się, że nie jest sztuką pozbyć się zbędnych kilogramów, ale sztuką jest to, by uzyskaną wagę utrzymać przez kolejne miesiące, a później lata. To jednak jest bardzo trudne. Możliwe do osiągnięcia wyłącznie dzięki wskazówkom osób bardziej doświadczonych i zorientowanych w temacie. Chodzi tu o dietetyków, trenerów personalnych i lekarzy. Warto więc skorzystać z ich pomocy. Zadbać o to, aby odchudzanie było bezpieczne, zdrowe, ogólnie rzecz ujmując – mądre czy rozsądne.