Aby odżywiać się zdrowo należy przede wszystkim stosować zasady, na jakie wskazuje nowoczesna dietetyka. To przede wszystkim regularne odżywianie, wybieranie najmniej przetworzonych produktów, wprowadzenie większej ilości warzyw, owoce należy jeść w dwóch porcjach dziennie, ograniczyć węglowodany.
Czy niska zawartość tłuszczu, unikanie wieprzowiny, słodyczy i pieczywa pszennego wystarczy by zapobiegać chorobom cywilizacyjnym i być zdrowym? Nie do końca. Rozwój nauki o żywieniu ostatnimi czasy jest dynamiczny, należy śledzić badania, testy i testować. Dużym osiągnięciem w zaleceniach dietetyków jest wyeliminowanie węglowodanów w diecie, jednak niewiele uwagi przywiązuje się do nowych badan dotyczących choćby cholesterolu odpowiedzialnego za choroby serca.
Każda dieta, jest i powinna być inna. Dostosowana do potrzeb danej osoby, bo nawet uznane za zdrowe produkty jednym pomogą, innym zaszkodzą. Istotna jest obserwacja ciała, jego reakcji na posiłki i dobór takich, które będą służyły nam najlepiej.
Według nowoczesnej dietetyki najważniejszymi zasadami zdrowego odżywiania są:
– regularne odżywianie,
– wybór jak najmniej przetworzonych produktów,
– bazowanie na warzywach,
– spożywanie w dwóch porcjach dziennie owoców,
– ograniczenie węglowodanów, zwiększenie tłuszczów,
– wybieranie dobrych węglowodanów,
– wskazane tłuszcze nasycone i cholesterol,
– rezygnacja z cukru,
– ograniczenie soków i napojów gazowanych,
– sięganie po dobry nabiał.
Dzięki regularnemu spożywaniu posiłków organizm zyskuje odpowiednią dawkę energii o przekłada się na nasze samopoczucie, koncentracje i utrzymanie określonej masy ciała. Zaleca się 3-5 posiłków dziennie, w równych odstępach czasu, bez podjadania gdyż wpływa ono na metabolizm. Optymalnie jeść winno się śniadanie, do godziny od wybudzenia, obiad, w środku dnia, kolacja 2-3 godziny przed snem.
Zdrowe odżywianie to dobrej jakości produkty, jakie używane są do przygotowywania posiłków. Jak najmniej przetworzone, zero fast foodów, gotowych dań, żywności proszkowanej i takie produkty, które mają długi termin ważności. Dlaczego?
Modyfikowane produkty żywnościowe są przygotowywane z niewiadomego pochodzenia półproduktów, ulepszaczy, konserwantów co w dłuższej perspektywie może źle odbić się na naszym zdrowiu. Dieta tzw. zachodnia negatywnie wpływa na żołądek, trzustkę, jelita, nerki czy wątrobę.
Zdrowa dieta opierać się powinna na naturalnych produktach, wiadomego pochodzenia, nie przetwarzanych i modyfikowanych. Z pewnością są to warzywa, z których nie warto rezygnować i jeść ich całkiem sporo.
Warzywa to bogactwo witamin, składników mineralnych, błonnika i przeciwutleniaczy. To najzdrowsza grupa produktów, po które należy sięgać każdego dnia. Mogą być surowe, gotowane na parze, pieczone. Zaleca się, by stanowiły ¾ dziennej porcji a owoce ¼. Stąd owoce spożywać warto w jednym posiłku, np. na drugie śniadanie. Nie więcej niż 200-300g, bo w nadmiarze sprzyjają wyrzutom insuliny, wahaniom cukru we krwi więc i negatywnie wpływać na zdrowie. Im więcej ich jemy, tym tendencje do tycia większe, ciekawe prawda?
Dzisiaj, prowadząc siedzący tryb życia węglowodany nie są potrzebne w każdym posiłku, mimo że do niedawna to one stanowiły podstawę zdrowej diety. Im więcej ćwiczymy tym więcej ich potrzebujemy, to nadal aktualne ale przy siedzącym trybie życia warto je zastąpić częściowo choćby tłuszczami. Tymi zdrowymi. Zatem nie bójmy się tłuszczy nasyconych i cholesterolu.
Należy unikać cukrów rafinowanych znajdujących się poza cukrem w wędlinach czy ketchupie. Zwracajmy uwagę na skład kupowanych produktów i unikajmy z zawartością syropu glukozowo-fruktuzowego, cukru trzcinowego, z agawy, maltodekstryny. Zamiast soków i słodkich napojów lepiej napić się wody czy ziołowej herbatki.
Sporo zasad, ale warto chociaż próbować żyć i odżywiać się zdrowo. Nie tylko dla pięknej sylwetki, ale chyba przede wszystkim dla zdrowia.