Jeść mało, ale często – to zasada numer jeden w odchudzaniu. Bardzo ważne jest to, aby spożywać posiłki regularnie, o tych samych porach. Ma to ogromne znaczenie, a chodzi po prostu o to, że w ten sposób łatwiej jest uniknąć podjadania i sięgania po kaloryczne, niezdrowe przekąski.

Jak często jeść posiłki?

Ważna zasada zdrowego i skutecznego odchudzania to spożywanie 4-5 posiłków dziennie w odstępach co 3-4 godziny. Taki tryb odżywiania się zapobiega jednorazowemu przeciążeniu żołądka, a także niestrawnościom oraz magazynowaniu niewykorzystanej energii i tyciu. Dla niektórych osób zorganizowanie dnia w taki sposób, aby można było jeść posiłki w ustalonych godzinach, wcale nie jest tak trudne, jak może się wydawać. Dość szybko wchodzi w nawyk, tylko trzeba się w ten proces nieco zaangażować. Należy też mieć na uwadze to, że posiłkiem jest już owoc czy mały jogurt. O porze jedzenia może przypomnieć budzik ustawiony w telefonie. Jednak posiłki muszą być przygotowane wcześniej. O ustalonej godzinie muszą być już gotowe do spożycia.

Warzywa i owoce w pięcioposiłkowej diecie

Niewątpliwie zdrowe odchudzanie opiera się na diecie bogatej w warzywa i owoce, ale też z zachowaniem umiaru. Bez wątpienia warzywa i owoce są bardzo ważne w procesie odchudzania. Trzeba jeść je każdego dnia. Porcję warzyw i owoców można też zastąpić świeżym sokiem. To ma także ogólny pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu i jego zdrowie. Zalecana dzienna porcja to minimum 500 g warzyw i owoców dziennie. To wiąże się z obniżeniem ryzyka występowania problemów zdrowotnych jak choroby serca, udary mózgu czy nowotwory.

Kiedy i co należy jeść?

Śniadanie należy zjeść do 1,5 godziny po przebudzeniu. O tej porze idealnym wyborem będzie owsianka albo musli. Na śniadanie warto też wypić szklankę soku z warzyw i owoców. Drugie śniadanie pomoże przetrwać do obiadu. Najlepiej, aby był nim jakiś owoc. Może to być jogurt naturalny, a w nim kiwi. Obiad jest trzecim posiłkiem spożywanym w ciągu dnia. Powinno się go zjeść do godziny 16. Obiad nie musi wcale składać się z dwóch dań. Jeśli drugie danie zawiera warzywa, kaszę i na przykład rybę, z zupy można zrezygnować. Jeżeli natomiast na obiad jest sama zupa, powinna być bardziej treściwa, o gęstej, kremowej konsystencji. Na podwieczorek najlepiej zjeść warzywa, na przykład sałatkę z sezonowych warzyw. Świetnym wyborem może okazać się sałatka z ogórka, pomidora, świeżej natki pietruszki oraz oliwy z oliwek wraz z chrupkim pieczywem. Ostatni posiłek w ciągu dnia to kolacja, która powinna być zjedzona na 2-3 godziny przed snem. Musi być lekkostrawna. Propozycje to sałatka z ryby albo kasza z warzywami.

Postępując w ten właśnie sposób można mieć pewność, że redukcja tkanki tłuszczowej nastąpi w sposób poprawny i skuteczny.